Specjaliści - Psycholog młodzieży

Psycholog dla młodzieży

Okres dojrzewania jest bardzo trudnym momentem w życiu człowieka. To wtedy właśnie najintensywniej kształtuje się nasza osobowość, stajemy się indywidualną, niezależną jednostką. Łatwo w tym czasie się pogubić, wtedy z pomocą może przyjść psycholog dla młodzieży.

Psycholog dla osób nastoletnich ma na celu pomóc poradzić sobie z trudnościami czy zaburzeniami, które mogą wystąpić w trakcie trwania okresu adolescencji. W tym czasie młodzież chce być coraz bardziej niezależna od rodziców, jednak ciągle podlegają ich opiece. Muszą stawić czoło wielu oczekiwaniom – w szkole, w domu czy wśród znajomych. Okres dojrzewania jest trudny ze względu na szybkie zmiany zarówno w rozwoju fizycznym, poznawczym czy emocjonalnym. Często ten czas jest określany również kryzysem rozwojowym, ponieważ jest to droga młodej osoby do dorosłości. Występują wtedy niezrozumiałe nastroje czy zachowania. Reakcja na różne sytuacja może być gwałtowna. Kształtuje się wtedy tożsamość także płciowa ze względu na intensywny rozwój typowych cech płciowych, zmienia się waga, wzrost także wygląd. Co sprawia, że widzimy inaczej własną osobę w relacjach z innymi. Tak jak w dzieciństwie najbardziej człowiek liczy się ze zdaniem rodziców, tak jako nastolatek ważniejsi stają się dla nas znajomi, odczuwa się silniejszą potrzebę akceptacji wśród rówieśników. Jest to wynikiem potrzeby separacji od rodziców i poznania samego siebie. Okres dojrzewania jest trudny także dla rodziców, ponieważ zmiany jakie zachodzą w dziecku mogą być dla nich niezrozumiałe. Dlaczego to grzeczne, uczynne dziecko nagle zaczęło się buntować i przestało się ich słuchać. Wtedy mogą pojawić się również problemy w relacjach z rodzicami. Także mogą pojawić się problemy z którymi ciężko nastolatkowi poradzić sobie samemu, a zaliczamy do nich:

  • kształtujące się zaburzeniami osobowości
  • obniżone poczucie własnej wartości
  • dolegliwości psychosomatyczne
  • uzależnienia
  • agresja i autoagresja (samookaleczenia, próby samobójcze)
  • zaburzenia zachowania i emocji
  • objawy o podłożu nerwicowym
  • problemy ze snem
  • fobie
  • zaburzenia odżywiania
  • trudności w kontaktach społecznych
  • zaburzenia depresyjne/ nastroju
  • zaburzenia adaptacyjne
  • unikanie obowiązku szkolnego

młodzież

Depresja u młodzieży

Z racji tego, że młody człowiek rozwija się i kształtuje, może czuć się zagubiony i przytłoczony zmianami zachodzącymi w jego życiu. Może wystąpić także depresja, która nieleczona może być bardzo niebezpieczna. Depresja wśród młodzieży różni się od tej u dorosłych. Nastolatek ma większą tendencję do depresyjności i obniżenia nastroju. Występuje ona, ponieważ następuje pewnego rodzaju rozczarowanie światem, gdy młody człowiek odkrywa że dorosłe życie, które wydawało mu się wspaniałe będąc dzieckiem wiąże się z wieloma przeciwnościami, którym trzeba stawić czoło. Depresję wśród młodzieży możemy podzielić na:

  • postać apatyczno-abuliczna – młoda osoba nie ma motywacji, aby podjąć wysiłek do pracy, nauki czy zabawy. Przez długi czas potrafi nic nie robić czy przemieszczać się bez celu. Nie może znaleźć sobie zajęcia, które byłoby wystarczająco interesujące. Zaniedbuje swój wygląd. Uważa, że życie nie ma większego sensu, że nic dobrego się w życiu nie może wydarzyć, a nudę zabija poprzez spożywanie alkoholu lub konfliktami z innymi.
  • postać buntownicza – zauważyć można silne sprzeciwianie się autorytetom, rodzicom, nauczycielom, który wydaje się o wiele intensywniejszy niż można spotkać w okresie buntu młodzieńczego. Ciężko młodej osobie zapanować nad przeżywanym gniewem i wyładowuje go na zewnątrz w formie impulsywnych reakcji agresywnych lub w postaci “cichego oporu” – robienia na złość, upartej bierności, zaprzeczania potrzebie zależności. Może pojawi się autoagresja zarówno pod postacią samookaleczania jak i prób samobójczych. Przejawiać się może również w postaci niszczenia własnej kariery oraz zdrowia, chociażby poprzez używanie narkotyków, nadużywanie alkoholu, czy wchodzenie w konflikty z prawem.
  • postać rezygnacyjna – charakterystyczne jest bardzo pesymistyczne patrzenie w przyszłość. Uważanie, że dorosłe życie może przynieść jedynie samo rozczarowanie i nieszczęścia, a człowiek może w życiu tylko cierpieć. Nastolatek nie jest zainteresowany planowaniem własnej przyszłości, jaką drogę kariery chciałby podjąć. Nie wierzy w możliwość nawiązania bliskiej relacji z drugą osobą. Używki i kontakty seksualne stają się źródłem przyjemności, której nie są w stanie ofiarować młodej osobie najbliższe otoczenie.
  • postać labilna – wahania nastroju są na tyle silne i częste, że utrudniają codzienne funkcjonowanie i realizację szkolnych obowiązków. Pojawiają się ucieczki z domu, w stosunku do najbliższych zauważyć można bunt i lekceważenie. W fazach, gdy pojawia się smutek i pustka, młoda osoba boleśnie odczuwa bezsens swojego życia, pojawia się autoagresja.

Psycholog dla młodzieży pomoże w takich rzeczach jak nieśmiałość i odseparowanie od grupy rówieśniczej, bunt młodzieńczy, szukanie swojego miejsca w świecie, pierwsze, doświadczenia zakochania i zawodu, zmiany w ciele i myśleniu, obniżony nastrój i negatywizm, myśli i próby samobójcze, lęki szkolne, strach przed oceną, zaburzenia odżywiania, pojawiające się używki i uzależnienia.